Grupa podróżnicza GARG

Mikołajki – urokliwa letnia stolica Mazur

Mikołajki uchodzą za stolicę polskiego żeglarstwa. Położone nad jeziorami Tałty i Mikołajskim, w samym sercu Krainy Wielkich Jezior, poszczyć się mogą rozległą przystanią oraz malowniczą zabudową. Baza noclegowa [otwórz➥meteor-turystyka.pl] pomieścić może kilka tysięcy wczasowiczów i zajdziemy tutaj obiekty w najróżniejszym standardzie, od hoteli po pola namiotowe.

Centrum tej niewielkiej miejscowości stanowi ulica Michała Kajki [otwórz➥wikipedia.org], przebiegająca wzdłuż brzegu jeziora Mikołajskiego. Dobrze utrzymane, stylowe niewysokie domki głównie z początku XX wieku, mieszczą w sobie pokoje gościnne, lokale gastronomiczne i sklepy. Równolegle do ulicy biegnie spacerowa promenada nad samym jeziorem. W centrum Mikołajek znajduje się kilka pięknych zabytków: kościół pw. św. Trójcy z 1842 roku, dawniej ewangelicko-augsburski, kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej z 1910 roku, kaplica cmentarna, zabytkowe kamieniczki i domy, a także gmach gazowni, dworca kolejowego i młyna wraz z magazynami oraz zabytkowe cmentarze – żydowski i ewangelicki.

Niezwykle urokliwie prezentuje się również obszar przystani Żeglugi Mazurskiej oraz przystani jachtowej. To właśnie one są najważniejszym dla turystów miejscem. Każdy, nawet korzystający z wypoczynku nad wodą tylko sezonowo, może wynająć motorówkę albo jacht – żegluga po mazurskich jeziorach nie jest więc dostępna jedynie posiadaczom własnych łodzi. Choć zwyczajni turyści mogą skorzystać także z turystycznych rejsów. Port w Mikołajkach jest tak popularny, gdyż stąd dopłyniemy z jeziora Mikołajskiego na jezioro Śniardwy – największe na Mazurach.

Nie tylko na terenie przystani, ale i na scenie w centrum miasta wieczorami można posłuchać szantów, aby jeszcze lepiej wczuć się w żeglarski klimat. W sezonie praktycznie co weekend możemy liczyć na jakąś imprezę czy koncert. Dzięki temu to świetne miejsce zarówno na romantyczny wyjazd, jak i wakacje z rodziną i dziećmi, dla których spotkanie z żeglarskimi zwyczajami będzie nie lada atrakcją. W licznych restauracjach dominują oczywiście ryby – świeżo złowione, prosto z mazurskich jezior, ale to oczywiście nie wszystko, co znajdziemy w menu, ponadto nie brakuje klimatycznych kawiarni i barów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top