pamięć
fot. pexels.com

Uczysz się już wiele dni do egzaminu, ale bezskutecznie? Pewnie nie wiesz, co wpływa na to, że pewne rzeczy jesteśmy w stanie zapamiętać prawie natychmiast, a inne kompletnie „nie wchodzą nam do głowy”. Efektywność naszej pamięci zależy od wielu różnych indywidualnych czynników. Jednym z nich są np. nasze samopoczucie i stan obecny zdrowia w chwili podjęcia próby uczenia się. Znaleźliśmy jednak i sposoby na to, aby przyswajać nowe informacje ze znacznie lepszymi efektami, a co najważniejsze również tak, byśmy na długo je zapamiętali.

Jakie metody pomogą nam lepiej i na dłużej zapamiętać szkolne materiały?

Dobre warunki do nauki

Na początek, warto przygotować sobie pomieszczenie do nauki. Chodzi o kwestie związane z pokojem lub gabinetem, w którym będziemy się uczyć. Tę radę powinni docenić wszyscy uczniowie na początku swojej drogi edukacyjnej. Od tego miejsca wiele zależy. To w nim będziemy spędzać najwięcej swojego czasu.

Jak myślisz, co przyniesie lepsze efekty w nauce: kilka godzin „wkuwania” nudnych regułek i wzorów matematycznych w środku nocy, po całym, męczącym dniu spędzonym w szkole, czy kilkuminutowa powtórka materiału po dobrze przespanej nocy? No właśnie. Odpowiedź jest bardzo prosta. W uczeniu się nie chodzi o ilość, ale o jakość i sposób uczenia się i powtarzania materiału.

Co pomaga nam w nauce?

dobrze przespana noc – 6-9 godzin na dobę to minimum czasu, aby nasz mózg mógł pracować na pełnych obrotach przez cały dzień, a poziom naszej koncentracji był odpowiednio wysoki, aby mógł przynieść oczekiwane efekty.

przyjazne i spokojne miejsce uczenia się – miejsce, w którym będziemy mogli skoncentrować się, bez zbędnych „rozpraszaczy” np. telefon, radio, czy telewizor. Dzięki temu poczujemy się komfortowo. Wcale nie musi to być obrotowy fotel skórzany przy nowoczesnym biurku! Uczyć się można wszędzie np. podczas spacerów, w łóżku czy siedząc w kawiarni lub bibliotece. Im przyjemniejsze wrażenia wywołuje miejsce, tym lepsze będą efekty.

dzielenie materiału wymaganego na egzaminie na małe partie – czasem wystarczy poświęcić kilkanaście minut dziennie, między obowiązkami, aby uzyskać lepsze efekty swojej pracy niż po wielogodzinnej nauce „ciągiem” bez przerwy.

nauka
fot. pexels.com

Ucz się całymi zdaniami

To technika uczenia się, przydatna przede wszystkim nauczycielom języków obcych, których uczniowie mają problemy z zapamiętaniem nowych słówek, czy zwrotów oraz poprawnym używaniem struktur gramatycznych. Obie te trudności mogą zostać pokonane, gdy zaczniemy uczyć się zwrotów mówiąc całymi zdaniami.

Rób notatki

Co ma sposób robienia notatek do zapamiętywania? Dużo! Dzisiaj coraz więcej osób rezygnuje z tworzenia notatek z wykorzystaniem kartki papieru i długopisu. Tę technikę wypiera tworzenie notatek elektronicznych z użyciem laptopa, czy tabletu. Mają one swoje zalety – możesz je mieć zawsze pod ręką: w smartfonie, komputerze i każdym innym urządzeniu przenośnym. Jednakże mało kto wie, że niestety nie sprzyja to nauce. Gdy notatki robimy ręcznie, dużo więcej informacji jesteśmy w stanie zapamiętać i zrozumieć. Dzięki temu z dużą łatwością i precyzją przetwarzamy przekazywane nam informacje.

Pamiętaj! Istnieje oczywiście o wiele więcej technik zapamiętywania, a także bardziej zaawansowanych sposobów. Ale na początku warto sprawdzić te metody, wypisane powyżej. Są to popularne wśród uczniów i cieszą się wielkim zaufaniem nauczycieli. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here