zawód
fot. pexels.com

Rozmowa o pracę to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń. Żeby przejść ją pozytywnie i bezstresowo, warto przygotować się na zestaw pytań od przyszłego pracodawcy. Zestaw pytań? To coś takiego jest?

Jeśli przejdziesz przez kilka rozmów kwalifikacyjnych w różnych firmach, zauważysz pewną powtarzalność. Są pytania, które powtarzają się niemal na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Dziś postaramy się przybliżyć Ci, choć kilka z nich.

Każdy pracodawca jest inny, jak i rodzaj firmy i sposób jej prowadzenie, różni się od innych firm, które są na rynku pracy. Dlatego zdarza się, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć pytań, które mogą paść z ust szefa. Niektóre z nich mogą być dla nas zaskakujące lub wywierające presję. Wszystko to służy do sprawdzenia naszej reakcji i sposobu wybrnięcia z opresji czasu lub stresu.

Każdy pracodawca lub rekruter, będzie chciał sprawdzić nas, jak radzimy sobie w stresujących sytuacjach lub gdy poczujemy presję czasu. Są to dwa popularne czynniki, które często zdarzają się nam w pracy. Chcąc zweryfikować naszą kreatywność w radzeniu sobie w takich sytuacjach, mogą paść przeróżne pytania, a nawet zadania – podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Najczęściej padające pytania podczas rozmowy o pracę

Dlaczego wybrałeś naszą firmę?

To pytanie pada podczas większości rozmów kwalifikacyjnych. W tym celu niezbędne jest zebranie podstawowych informacji o firmie. Jeśli przedstawisz solidne i mocne dowody, dlaczego właśnie zdecydowałeś się na ich firmę – być może dostaniesz pracę. Jeśli natomiast nie znasz firmy i nie orientujesz się w jej założeniach i celach, nie licz na żadną ofertę pracy. Pokazując, że znasz firmę i jej cele, a także  wiesz jak usprawnić jej działanie, pracodawcy będzie zależeć na tym by mieć Ciebie w swoim zespole.

Dlaczego powinni zatrudnić Ciebie?

W tym momencie dostajesz szansę, aby przedstawić wszystkie swoje zalety. Warto jednak zrobić to w taki sposób, by pokazać, że Twoje zalety są przydatne firmie. Przykładowo, jeśli starasz się o posadę ekspedientki w sklepie kosmetycznym, a jesteś po szkole kosmetycznej, możesz powiedzieć, że masz wykształcenie kierunkowe. Jaki szef nie chciałby profesjonalisty w swojej firmie. Przedstaw się, jako niezbędny element do szybkiego rozwoju firmy.

Opowiedz coś o sobie

Dla niektórych to pytanie jest najtrudniejsze, ponieważ nie jest jasne, czy należy mówić o pracy, czy o życiu osobistym. Pamiętaj! Na rozmowie kwalifikacyjnej mówisz tylko o życiu zawodowym. Również udzielając odpowiedzi na to pytanie, musisz wypowiedzieć wiele informacji o Twoim doświadczeniu, umiejętnościach, ale także zainteresowaniach. Mówiąc o zainteresowaniach, nie określaj ich ogólnikowo np. muzyka. Rozszerz swoją wypowiedź tak, by zainteresować pracodawcę.

Udzielając odpowiedzi na powyższe pytania, staraj się pokazać w jak najlepszym świetle. Powiedz wprost, jeśli zależy Ci na pracy w celu dalszego poszerzania umiejętności lub z racji prestiżu, jaki ma dana firma. Zasugeruj swojemu pracodawcy, że zatrudniając Ciebie w swojej firmie, pozwoli Ci udowodnić, że jesteś idealnym kandydatem, na to stanowisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here