Siemianowice Śląskie to miasto z prawami powiatu, położone na Górnym Śląsku, należące do województwa śląskiego. Miasto to leży nad rzeką Brynicą, na Wyżynie Śląskiej w Centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Znajdują się w nim m.in. doliny rzeczne i niecki oraz liczne rowy i łagodne wzgórza. Najwyższe wzniesienie Siemianowic Śląskich znajduje się w Bytkowie i wynosi 320 m n.p.m., a najniższy punkt wysokości miasta wynosi 260 m n.p.m. Miasto Siemianowice Śląskie graniczą z Katowicami, Chorzowem, Będzinem, Czeladzią, Piekarami Śląskimi oraz z Wojkowicami. Zajmują 25,5 km2 powierzchni i podzielone są na 5 dzielnic administracyjnych. Kolejno wyliczamy: Centrum, Michałkowice, Bańgów, Przełajka oraz Bytków.
Tereny zielone w Siemianowicach Śląskich
Tereny zielone w mieście kształtuje się na około 45% zagospodarowania przestrzeni Siemianowic. Dzięki temu miasto znajduje się na szczycie rankingu pod względem ilości terenów zielonych. Dzięki temu daje to mieszkańcom miasta, wiele miejsc zielonych dla relaksu czy aktywnego odpoczynku np. biegając po parku lub jeżdżąc na rowerze czy rolkach.
Pochodzenie nazwy miasta
Pochodzenie nazwy Siemianowic Śląskich nie jest nam znane i do końca wyjaśnione z potwierdzeniem dowodów. Jednak istnieją 3 możliwości skąd nazwa ta mogła się wziąć m.in. może ona pochodzić od siedmiu chat, które kiedyś nazwano „Siedminowice” lub może ona pochodzić od legendy o Michale, Macieju i Siemionie, a także istnieje możliwość że nazwa wywodzi się od nazwy ziemi wydartej wodzie, czyli „ziemia nawa”. Nie mamy na to jednak bezwzględnych dowodów, także pozostają jedynie spekulacje lub wiara w legendy.
Położenie miasta i jego infrastruktura
Siemianowice Śląskie posiadają wręcz idealne połączenia z całym krajem. Na wszystko to wielki wpływ ma położenie w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. W niedalekim położeniu znajduje się port lotniczy Pyrzowice w Katowicach. W planach również jest budowa obwodnicy całego miasta by zmniejszyć ciągle rosnące natężenie ruchu samochodowego. Przez miasto przebiega Droga Krajowa numer 94.
Komunikacja miejska w Siemianowicach Śląskich
Obecnie w mieście kursują zarówno autobusy miejskie jak i tramwaje. Co bardzo ułatwia życie mieszkańcom miasta i okolicznych miejscowości, ale również przydatne jest dla turystów.
Centrum kulturalne miasta
W mieście znajduje się Ośrodek Sportu i Rekreacji pod nazwą „Pszczelnik”, który w swojej ofercie posiada: kort tenisowy, boisko do piłki nożnej, basen zewnętrzny jak i halę sportową. Dodatkowo ośrodek oferuje nam wiele atrakcji w wewnątrz ośrodka m.in. kryty basen ze zjeżdżalnią dla dzieci, sauną i jacuzzi, a także halę sportowo – widowiskową. Jednak to nie wszystko jeśli chodzi o uroki miasta i atrakcje dla turystów. Miasto posiada także boisko do hokeja na trawie, strzelnicę, pole golfowe, kręgielnie i ponadto w centrum amfiteatr, który znajduje się w Parku Miejskim. W Siemianowicach Śląskich znajduje się także Muzeum Miejskie, które zachwyca nas wystawą rzeźb wśród węgla. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, pod swoje wymagania i preferencje.
Parki zieleni w Siemianowicach Śląskich
W mieście znajdziemy wiele parków, które warto zobaczyć odwiedzając to miasto. Są to np. Park Górnik, Park Bytkowski, Park Hutnika, Park Pszczelnik, a także Lasek Bytkowski i wiele wiele innych. Są to idealne miejsca dla chwili relaksu i odpoczynku od zgiełku miasta.
Zwiedzając Siemianowice Śląskie warto też zaopatrzyć się w rower, ponieważ będziemy mogli skorzystać z wielu dostępnych ścieżek rowerowych. Najbardziej popularne z nich to te znajdujące się w parku „Górnik”, w Lasku Bytkowskim, w Parku Miejskim, w Pszczelniku oraz w okolicach stawu pod Chorzowem.
Architektura miasta
W mieście znajdziemy wiele tzw. familoków. Dla osób spoza Śląska nazwa ta zapewne będzie całkiem obca. Więc moment na wyjaśnienia. Familoki to budynki wielorodzinne, które były przeznaczone dla pracowników przemysłu ciężkiego m.in. górników i hutników oraz dla ich rodzin. Ponadto w Siemianowicach znajdziemy wiele kamienic i bloków, które zostały wybudowane przed rokiem 1990.
Zabytki miasta
Warto w mieście zwiedzić także zabytki, których tutaj jest naprawdę wiele. Wymienimy tylko niektóre z nich, w większości najczęściej i najchętniej odwiedzane przez turystów. Zespół pałacowo-parkowy, który dodatkowo jest największym w województwie śląskim i znajduje się także w Siemianowicach Śląskich. Ponadto warto zobaczyć pałac w Michałkowicach, który zachwyca wielu swoją wspaniałą architekturą. Kolejno warto zobaczyć Spichlerz, który obecnie jest siedzibą muzeum miejskiego. I oczywiście obowiązkowo należy zwiedzić: Pałacyk romantyczny w Parku Górnik, kościół pw. św. Krzyża i następnie kościół pw. św. Michała Archanioła.
Wymieniając po kolei wszystkie miejsca Siemianowic Śląskich, które warto zobaczyć, nie da się także czegoś pominąć. Ciężko wypisać wszystkie zalety i najpiękniejsze miejsca miasta bo jest ich naprawdę wiele. Ale opinia powinna być każdego z nas indywidualna. Warto zobaczyć samemu miasto i następnie wygenerować opinię na podstawie własnych doświadczeń.