W obecnych czasach, ciężko jest utrzymać pracę, biorąc pod uwagę wpływ pandemii na sytuację w kraju pod kątem gospodarczym. A co jeśli masz pomysł na biznes, ale gubisz się w natłoku myśli i nie jesteś w stanie racjonalnie ocenić, czy otwarcie własnej działalności ma sens?
Masz dość słuchania wymagań szefa i chcesz w końcu założyć własną działalność i być już na swoim? Na początku warto zastanowić się co takiego chcesz robić, w czym jesteś dobry, jakie masz możliwości finansowe, a dopiero po podsumowaniu wszystkich informacji, można przejść do działania.
Jeśli nadal jesteś przekonany, że chcesz założyć własną działalność gospodarczą, Twoim pierwszym krokiem powinno być stworzenie biznes planu. Czym jest biznes plan? O tym właśnie dziś.
Biznes plan, to krótko mówiąc klucz do sukcesu. Jeśli potrzebujesz wsparcia finansowego w postaci dotacji lub kredytu, albo dofinansowania z urzędu pracy, to właśnie biznes plan jest Twoją przepustką. Jak go napisać i co w nim zawrzeć? Przeczytaj poniżej.
Biznesplan – co to jest
Biznesplan to Twoja strategia biznesowa. Można powiedzieć, że to punkt po punkcie rozpisany plan działania. Koniecznie trzeba w nim zawrzeć takie informacje jak: Twoje oczekiwania, cel do którego dążysz, jak i działania, które jesteś w stanie podjąć, a w których potrzebujesz wsparcia finansowego od wypisanych instytucji.
Biznesplan – dlaczego jest tak ważny
Jeśli zastanawiasz się po co Ci biznesplan, to trafiłeś w dobre miejsce. Po krótce wyjaśnimy Ci w jakim celu piszemy całą strategię naszej przyszłej firmy.
Aby stworzyć prawdziwy biznesplan, musimy rozpisać w nim nie tylko nasze założenia i dane osobowe, jak i finansowe. Trzeba także ująć w prognozach, przyszłość naszej działalności. Niezbędne okażą się informacje, jak będzie wyglądać proces budowania wizerunku marki, ale także w jaki sposób będzie ona prowadzona. W tym przypadku trzeba być obiektywnym wobec własnych możliwości.
Po co nam biznesplan?
Wpada Ci do głowy pomysł: Założę własny biznes. Jesteś na starcie i chcesz pójść do przodu, prowadząc swoją firmę. Pomysł świetny, ale czy realny? W Twojej głowie rodzą się kolejne pomysły i kolejne sposoby na rozkręcenie biznesu. Fajnie, ale czy są one realne? Nie wiadomo. W takich sytuacjach myśli się o sukcesie, ale nikt nie rozważa, że może się to okazać wielką klapą. W takim celu właśnie robi się biznesplan. Po to, by spisać wszystkie za i przeciw w jednym miejscu. A także, by móc ocenić, czy nasz pomysł ma jakieś słabe strony.
Wątpliwości, a biznesplan
Często w momencie, gdy nasz biznesplan leży już gotowy na biurku, pojawiają się pierwsze wątpliwości. I bardzo dobrze. Właśnie po to jest biznesplan. W tym momencie w Twojej głowie powinny zrodzić się dodatkowe pytania, a może i pomysły, które wzbogacą biznesplan, tym samym dając realne szanse, że założenie firmy to dobry pomysł.
Biznesplan – jako forma przekonania
W tworzeniu biznesplanu powinna przyświecać nam jedna z kluczowych myśli. Załóżmy, że Ty jesteś przekonany, że Twoja firma ma szansę na odniesienie sukcesu. Pora więc przekonać do tego inne osoby, czy instytucję np. bank – jeśli starasz się o kredyt.
Dlatego istotne jest, aby Twój biznesplan posiadał wszystkie wypisane dobre strony, ale i ewentualne porażki, które mogą po drodze wystąpić. W ten sposób przekonasz siebie, ale także innych do pomysłu na swój biznes.