edukacja
fot. pixabay.com

Zapewne, nie raz ciocia, czy mama pytała Cię, czy lubisz się uczyć. Ha! Co to za pytanie. Jak można lubić naukę? I czy w ogóle ktoś lubi się uczyć? Śmieszne pytania. Poczekaj! Wcale nie takie śmieszne. Nauka wcale nie jest taka okropna. Teraz wydaje Ci się zapewne, że jestem w błędzie i masz na to kilka argumentów. Ale przeczytaj cały artykuł i dowiesz się, że nauka może być nie tylko przyjemna, ale i bardzo łatwa.

Nauka da się lubić? Owszem. Wszystko oparte jest na naszym podejściu do tematu, a także zaangażowania w temat. Zwróć uwagę, że jeśli na czymś Ci zależy i masz konkretny cel, to droga do osiągnięcia marzeń choć trudna i długa, wcale nas nie zniechęca. Podobnie jest z nauką. Jeśli z góry założysz, że będzie źle i uczysz się tylko dlatego, że musisz to nigdy nie uda Ci się polubić szkoły i nauki. Aby polubić zajęcia szkolne, najpierw należy sobie odpowiedzieć na pytanie: dlaczego się uczę i do czego mi to potrzebne? Dopiero, jak ustalisz swój cel i poznasz lepiej moment, do którego chcesz dążyć, sprawisz, że nauka bardziej Cię będzie motywować.

Postaw sobie cel w życiu i ucz się, dążąc w jego kierunku.

Co powinieneś zrobić, aby polubić naukę?

Pierwszym argumentem, jest fakt, że powinieneś zrozumieć, że tematy których się uczysz będą Ci potrzebne w życiu. Jeśli znajdziesz wykorzystanie nowych informacji w swoim dalszym życiu prywatnym, jak i zawodowym to z pewnością dużo chętniej i łatwiej będziesz się uczyć. Dlatego, przed każdymi lekcjami, czy zadaniami, zastanów się, jak i gdzie wykorzystasz swoją wiedzę. Dzięki temu, zapragniesz mnożyć wiedzę i poszerzać swoje umiejętności.

Znasz memy z Internetu? Ba! Kto ich nie zna. Kiedy nudzi Cię temat z lekcji, spróbuj obrócić go w żart. Wykorzystaj go w humorystyczny sposób. Opowiadaj mamie, czy znajomym, czego się nauczyłeś. Rób to w żartobliwy sposób. Gwarantuję Ci, że zapamiętasz na długo tematykę lekcji.

Ile programów telewizyjnych opartych na „pytanie i odpowiedź” obejrzałeś w swoim życiu? Pewnie stos. Ucząc się, wyobraź sobie, że w przyszłości postarasz się wziąć udział w takim programie. Do sukcesu, dąż małymi krokami, ale skutecznie. Spraw, aby żadne pytanie Cię nie zagięło, a wygrana trafi do Twoich rąk.

Twój mózg lubi wyzwania. To normalne. Jeśli dasz mu podane na tacy odpowiedzi, szybko się tym znudzi i zapomni. Postaraj się przetwarzać informacje, tym samym zapamiętując je. Zyskasz tym więcej przyjemności i satysfakcji, a zarazem nauczysz się znacznie więcej. Dlatego nie korzystaj ze streszczeń lektur, tylko czytaj całe powieści. Zdobędziesz znacznie większą wiedzę, a testy sprawdzające będą dla Ciebie samą przyjemnością.

Na pewno zdarzy się sytuacja, że na lekcjach poruszane będą tematy, które wcale Cię nie interesują, a wręcz nudzą. Jak sobie z tym poradzić? Zanim usiądziesz do zadań domowych, które na samą myśl już Cię przerażają, poszukaj dodatkowych materiałów. Masz dostęp do Internetu? Szukaj ciekawostek i związków z tematami, które Cię nudzą. Na pewno znajdziesz coś wspólnego między tym co lubisz, a tym czego musisz się nauczyć. Zachęcisz tym swój mózg do dalszej nauki.

To tylko nieliczne sposoby, na to jak polubić naukę. Tak naprawdę, jest ich mnóstwo. Jednak najistotniejsze jest to, aby czerpać mnóstwo radości z poznawania świata. Warto spróbować znaleźć zastosowanie swojej zdobytej wiedzy. Jeśli pomimo wszystkich argumentów, nadal masz problem  z motywacją do nauki, odpowiedz sobie na pytanie co byś chciał robić w przyszłości. Kim chcesz zostać jak dorośniesz? Dowiedz się, co jest Ci niezbędne aby osiągnąć swoje marzenia. I zmierzaj do wyznaczonego przez siebie celu.

Pamiętaj! Zacznij od postawienia swojego celu i skrupulatnie do niego dąż. Ucz się na swoich błędach i nie popełniaj kolejnych. A przekonasz się sam, że nauka nie tylko może być łatwa, ale i przyjemna.

Weź życie w swoje ręce i żyj tak, aby niczego nie żałować. A Twoje kolejne sukcesy zawodowe i prywatne, będą pojawiać się coraz częściej. Warto jednak pamiętać, że na każdy sukces trzeba sobie mocno zapracować. Jednak wtedy każda wygrana smakuje najlepiej.

Pamiętaj! Im więcej zainwestujesz w siebie i w swoją edukację, tym większy sukces zdobędziesz w przyszłości. Marzenia są na wyciągnięcie ręki. Sięgniesz po nie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here