dotacje
fot. pexels.com

Coraz więcej osób, decyduje się na pozyskanie dotacji unijnych na założenie lub rozwój działalności gospodarczych. Nie jest to jednak łatwa sprawa.

Aby dostać dotację z Unii Europejskiej, trzeba przejść przez kilka ważnych etapów. Bez spełnienia kilku warunków, możemy zapomnieć o sukcesywnym zakończeniu sprawy.

Warto jednak wiedzieć, że nie musimy być zarejestrowani jako osoby bezrobotne w powiatowym urzędzie pracy, by móc starać się o dotację.

Określ swój cel – zaznacz do czego dążysz

Pierwszym krokiem, gdy staramy się o dofinansowanie z Unii Europejskiej powinno być wyznaczenie celu, na jaki mają być przeznaczone środki otrzymane z Unii. Niezbędne jest więc przygotowanie odpowiedniego biznesplanu działalności gospodarczej. Warto w nim umieścić swój pomysł na cały biznes, właściwe uzasadnienie swojego pomysłu oraz skutki, jakie dana inwestycja niesie ze sobą. Ważne jest również podczas składania wniosku, aby ująć zakres przestrzenny oraz czasowy projektu. Czy ma on być realizowany na terenie całej Polski, określonego województwa, powiatu, czy też gminy. Dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci udowodnić wszystkie punkty we wniosku.

Korzystaj z różnych programów unijnych

Aby dostać dotację, musimy wybrać program unijny. Do wyboru jest kilka różnych programów unijnych w ciągu danego roku. Ważne jest aby dopasować swój profil działalności gospodarczej, do danego programu, z którego możemy pozyskać dofinansowanie. Jeśli nie znasz podstawowych programów, a zależy Ci na dotacji unijnej, więcej informacji znajdziesz w aplikacji – Portal Funduszy Europejskich.

Terminy składania wniosków

Kluczowa w całym procesie dążenia do otrzymania dotacji, jest nasza terminowość. Różne instytucje ogłaszają nabór wniosków na dotacje unijne. Jednak w regulaminie wypisane są dokładne daty z terminami, do kiedy przyjmowane są wnioski i ewentualne korekty. Jeśli nie dotrzymasz warunków i Twój wniosek trafi do urzędu później niż jest to przewidziane w regulaminie – zostanie z automatu odrzucony.

Złóż wniosek do instytucji

Aby złożyć wniosek w instytucji, niezbędne okaże się wypełnienie formularza, który dostępny jest na stronie internetowej urzędu. Jeśli nie starałeś się wcześniej o dotację, warto w tej kwestii poradzić się urzędnika, który pomoże Ci prawidłowo wypełnić wniosek. Niestety często zdarza się, że popełniamy podstawowe błędy przy uzupełnianiu formularza, co niestety ma potem negatywny wpływ na zakończenie sprawy. Najczęściej kończy się to odrzuceniem naszego wniosku.

Jeśli nie masz pomysłu na napisanie biznes planu, który jest niezbędny jako załącznik do formularza, skorzystaj z pomocy specjalistów. Na rynku istnieje wiele firm, które świadczą usługi pośredników w sprawie pozyskania dotacji unijnej.

Podpisz umowę

Jeśli dostałeś pozytywną odpowiedź w sprawie Twojego wniosku o dotację – to gratulacje. Pierwszy i najważniejszy krok za Tobą. Pozostało tylko podpisać umowę z urzędem, z którego zostanie Ci przekazana dotacja. Umowa ta zawiera wszystkie obowiązki i dokładny plan Twojego biznesu, a także kwotę którą otrzymujesz na konto.

Aby sprawa doszła do końca, niezbędne jest podpisanie umowy. Jest to zabezpieczenie dla urzędu, jak i potwierdzenie dla Ciebie, że otrzymasz pieniądze na rozwinięcie działalności gospodarczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here