freelance
fot. pexels.com

Freelance staje się coraz popularniejszy w obecnych czasach, choć nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić. Kim więc jest freelancer?

Zdarzyło Ci się słyszeć, że Twoi znajomi pracują jako freelancerzy? Nie wiesz czym specjalizuje się ta praca? Dziś postaramy się wyjaśnić Ci dobre i słabe strony freelancingu.

Freelancer to osoba określona wolnym ptakiem, która nie pracuje na etacie. Często jest to specjalista w danej dziedzinie, która wykonuje zadania z dowolnego miejsca na świecie. Wielkim plusem jest fakt, że osoba ta nie ma szefa i pracuje według własnych zasad i swojego czasu.

Freelancerami są najczęściej copywriterzy, projektanci graficzni, programiści i koderzy, tłumacze, redaktorzy, pisarze i architekci, czy projektanci.

Być może sądzisz, że taki rodzaj pracy jest idealny i stworzony właśnie dla Ciebie. Nic nas przecież nie ogranicza, możemy robić to co chcemy i kiedy chcemy. Jednak freelancerem nie może być każda osoba, która tylko zechce pracować w domu z własnego łóżka. Aby nim zostać, konieczne są pewne warunki i zasady, bez których może czekać nas porażka i rozczarowanie.

Freelancer – wady i zalety freelancingu

Zalety pracy freelancera

– brak szefa nad sobą

– nie ma określonych z góry godzin pracy

– brak kontroli szefa, nad tym jak idzie postęp nad projektem

– nikt nie kontroluje stanowiska pracy

– brak narzuconych zasad pracy

– możliwość samodzielnego podejmowania decyzji o godzinach pracy

– samodzielnie decyduje, który projekt i zlecenie wybierze

– zbiera pochwały od klientów za wykonaną pracę

Freelancer może pracować gdzie tylko ma ochotę i możliwość – w kawiarni, w łóżku, w ogrodzie, czy nawet na plaży. Potrzebuje jedynie urządzeń, które pozwolą na wykonywanie czynności zawodowych. Czasami jest to tylko kartka i długopis.

Ciemne strony pracy freelancera

Jeśli dla Ciebie praca w trybie freelance to bułka z masłem, musimy Cię zmartwić. Nieraz jest tak, że brak szefa nad nami, powoduje u nas totalny chaos i kompletne niezorganizowanie. Dlatego zwykłe wstanie z łóżka, by usiąść do komputera, jest niemałym wyzwaniem. Bowiem ciężko jest się zmobilizować do pracy, gdy za oknem pada, a łózko jest tak wygodne. Pracując jednak na własny rachunek, musimy jak najlepiej bronić i pilnować terminów uzgodnionych z klientami. W przeciwnym wypadku, możemy zostać na lodzie – bez zlecenia i bez pracy.

Freelancer sam musi troszczyć się o opłacenie swoich rachunków za ubezpieczenie i podatki za wszystkie zlecenia, a także rachunki za usługi księgowe. Nikt tego za niego nie zrobi. Dodatkowo sam musi ogarnąć wszystkie niezbędne organizacyjne sprawy, jak zamówienia, czy naprawa sprzętu. Za wszelkie zadania, błędy i porażki bierze odpowiedzialność sam przed klientami, wszystko spada również tylko na niego.

Freelancer, a wolne czy urlop, to dwa różne słowa. Pracując zdalnie z domu bardzo ciężko jest zorganizować sobie dzień wolny. Nie mając umowy na pełny etat, dzień wolny od pracy jest dniem bez zarobku. Dlatego dużo młodych osób, zarywa często weekendy w poszukiwaniu nowych klientów i zleceń. Nikogo więc nie dziwi fakt, że w tym czasie niemożliwe jest także zorganizowanie wakacji.

Freelancer potrzebujesz solidnych oszczędności. Często zdarza się tak, że przez kilka miesięcy, zlecenia wpadają niemal z każdej strony. Jednak może zdarzyć się sytuacja, że nadejdzie czarny moment. I wtedy przez miesiąc (lub więcej) tych zleceń nie będzie wcale. Być może będzie to zwykły spadek na rynku, a może za wysokie ceny dla klienta. Wtedy freelancer musi być przygotowany na życie z własnych oszczędności. Dlatego ciężko tu mówić o spokoju i stabilności.

Freelancerom często brakuje również innych ludzi, z którymi mogliby się skonsultować w czasie pracy czy zrobić burzę mózgów i zdobyć jakiś pomysł. Może liczyć tylko na siebie. I w przypadku choroby nie może przekazać nikomu swojej pracy, czy projektu. Nie ma nikogo kto mógłby go zastąpić.

Jak widać, życie freelancera nie zawsze jest kolorowe i łatwe. Jednak jeżeli ktoś jest przedsiębiorczy i zorganizowany, z pewnością da sobie radę z nowym wyzwaniem! Wszystko zależne jest jednak od naszego charakteru, osobowości i determinacji. Jeśli naprawdę Ci na czymś zależy i mocno o to zawalczysz, na pewno poradzisz sobie i z pracą jako freelancer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here