Jakie rodzaje faktoringu są dostępne na rynku

Rynek faktoringu w Polsce rozwija się niezwykle szybko, a przy tym bardzo dynamicznie. Dzięki niemu można rozwiązać wiele problemów małych, średnich i dużych przedsiębiorców. Dziś przedstawimy Wam rodzaje faktoringu, a także korzyści płynące z różnych opcji.

Rodzaje faktoringu

Jednym z najpopularniejszych rodzajów faktoringu jest faktoring pełny. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą działać mając na bieżąco opłacone faktury. Zyskują też pewność, że kontrahent zapłaci im za towar czy wykonaną usługę. Już tłumaczymy, z czego wynika owa gwarancja pewności. Otóż to właśnie firma faktoringowa bierze na siebie ryzyko niewypłacalności. Ten rodzaj faktoringu polecany jest dla przedsiębiorców, którzy dopiero się rozwijają i to w branży, w której rynek bardzo szybko się zmienia i to w sposób bardzo dynamiczny. Innym rodzajem jest faktoring niepełny. Również on zapewnia przedsiębiorcy finansowanie na podstawie bieżąco regulowanych faktur. Jednak nadal istnieje ryzyko niewypłacalności. To właśnie przedsiębiorca to ryzyko bierze na siebie. Ten rodzaj faktoringu polecany jest dla przedsiębiorców, którzy bardzo dobrze znają rynek i prawa rynku, które potrafią przewidzieć. Można też zdecydować się na faktoring mieszany, który łączy w sobie elementy faktoringu pełnego oraz niepełnego. W tym przypadku przedsiębiorca może przenieść ryzyko na firmę faktoringową, ale dotyczy to tylko i wyłącznie określonej kwoty. Owa wierzytelność określana jest w umowie. Po jej przekroczeniu ryzyko ponosi już przedsiębiorca. Można powiedzieć, iż tutaj dochodzi do rozłożenia ryzyka pomiędzy przedsiębiorcę a firmę faktoringową.

Formy faktoringu

Istnieje kila form faktoringu. Wyróżniamy tutaj faktoring jawny – inaczej zwany otwartym. Dłużnik zostaje poinformowany o zawarciu umowy zaraz po jej podpisaniu, a więc firma faktoringowa informuje kontrahentów klienta o przelewie, zarówno obecnych, jak i przyszłych wierzytelności na faktora. Wskazuje także numer rachunku oraz termin zapłaty. Taki faktoring jest w Polsce najpopularniejszy. Można skorzystać z oferty dostępnej na stronie: https://pragmago.pl/faktoring-online/. Można też wybrać faktoring tajny. Należy tutaj wiedzieć, że dłużnik nie zostaje poinformowany o zawarciu umowy, jednak dokonuje on płatności na rachunek faktoranta. Po otrzymaniu zapłaty faktorant przekazuje pieniądze wierzycielowi, którym jest faktor. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze można wybrać taką opcję. Otóż jest ona dostępna tylko w przypadku faktoringu niepełnego, czyli takiego, gdzie firma faktoringowa nie przejmuje ryzyka. Trzeba tutaj wiedzieć, że brak zawiadomienia o przelewie wpływa na to, iż faktor nie może dochodzić zapłaty od dłużnika. Taka forma stosowana jest w przypadku kontrahentów, którzy mają dobrą wypłacalność i są w dobrej sytuacji finansowej.

Poza faktoringiem krajowym dostępny jest też faktoring eksportowy, który przeznaczony jest dla firm prowadzących działalność eksportową, czyli firm, które wysyłają swoje towary na rynki zagraniczne. Importując towary z rynków zagranicznych, trzeba dokonywać faktoringu importowego. Ciekawym wyborem jest też faktoring odwrócony, dzięki któremu można zyskać szybkie finansowanie, ale też nabywcy zyskują dodatkowy czas na zapłatę. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się dla przedsiębiorców, którzy potrzebują środków za swoje usługi w krótkim czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here