mapa myśli
fot. pexels.com

Wielokrotnie słyszałeś, że uczniowie wykorzystują mapę myśli do nauki lub pracy? Ale nie wiesz co to jest i w jaki sposób miałaby Ci pomóc? Dlatego dziś wyjaśnimy Ci czym tak naprawdę jest mapa myśli.

Mapa myśli pomaga nam zaktywizować nasze półkule mózgowe do twórczej pracy projektowej. Wzmaga ona naszą kreatywność, sprawia, że znacznie szybciej kojarzymy fakty i pewne stwierdzenia, a także z dużą łatwością zapamiętujemy wiele stwierdzeń naukowych.

Mapa myśli to metoda graficzna, która idealnie sprawdza się przy tworzeniu notatek, czy powtarzaniu materiału do egzaminu. Jest także dobrym sposobem na utrwalenie materiału powtórkowego. Poniżej przedstawimy Ci zalety mapy myśli, tak byś mógł ułatwić sobie codzienną naukę.

Co to jest mapa myśli

Mapa myśli to nic innego, jak ułatwienie przyswojenia szkolnego lub zawodowego materiału pracy. Polega na notowaniu i zapisywaniu zagadnień lub pojęć, a następnie połączenie ich ze sobą z użyciem strzałek lub kresek/linii. Wszystkie te pojęcia to słowa klucze wybrane ze szkolnego podręcznika. W taki sposób, budujemy mocną strukturę notatek, które kolejno będą budzić w nas skojarzenia i utrwalą większość pojęć.

Twórca metody mapy myśli

Twórcą pierwszej mapy myśli był Tony Buzan. Jednak z tej metody nauki, korzystali już myśliciele z epoki renesansu. Dlatego podobny schemat można zobaczyć na zapiskach wykonanych przez Leonardo da Vinci.

Dlaczego mapa myśli to dobry pomysł

Notatki pisane ciągiem, niestety nas odstraszają, a nadmiar tekstu nie wywołuje pozytywnych emocji. Już na samym początku jesteśmy zniechęceni do nauki i nie możemy przebrnąć przez cały materiał. Dlatego przygotowanie mapy myśli w tym przypadku, nie tylko zaangażuje nas do twórczego myślenia, ale także pobudzi obie półkule mózgu do pracy. Dzięki temu z dużą łatwością ogarniemy zaległy szkolny materiał i nadrobimy zaległości. Dodatkowo warto zapamiętać, że notatki te możemy zostawić gdzieś schowane w teczce i w dowolnym dla nas momencie, możemy do nich wrócić.

Jak zrobić mapę myśli?

Do wykonania mapy myśli potrzebujesz kartkę papieru, długopis lub marker i głowę pełną pomysłów. Na środku kartki należy wypisać główne hasło lub najważniejsze pytanie. Centrum kartki powinno się wyróżniać na tle reszty. W tym celu użyj charakterystycznego koloru lub wypisz słowo wielkimi literami. Kolejno wokół niego umieść strzałki i na ich końcach wypisz słowa kluczowe. Wszystkie skojarzenia, które przychodzą Ci do głowy, jak i zagadnienia i pojęcia. Kolejne hasła powinny być już mniejsze i mniej rzucające się w oczy.

Pamiętaj! Aby Twoja mapa myśli była przejrzysta i czytelna. Tylko dzięki temu mapa myśli będzie efektywna dla Ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here