praca
fot. pexels.com

Zacznij przygotowanie do rozmowy o pracę, sugerując się kilkoma poniższymi wskazówkami.

Dowiedz się z kim będziesz rozmawiać

Niezależnie od tego czy rozmowa o pracę będzie prowadzona przez osobę z agencji rekrutacyjnej czy przez osobę z danej firmy (szeregowego pracownika) , musisz znać jej nazwisko i stanowisko jakie zajmuje. Jeśli będzie to pracownik z firmy, warto dowiedzieć się czy Twoim rozmówcą będzie osoba z działu personalnego czy też osoba zatrudniona w dziale HR, w którym ubiegasz się o pracę. Wiedzieć będziesz, jak dokładnie opowiedzieć o zakresie swoich obowiązków i jak precyzyjnie wyjaśnić pewne zawiłości techniczne. A także dowiesz się jakich pytań możesz się spodziewać z drugiej strony.

Zapoznaj się z firmą potencjalnego pracodawcy

Postaraj się zdobyć przynajmniej podstawowe informacje o firmie (jej rodzaj działalności, oferowane produkty lub usługi, a także sposób jej prowadzenia). Dzięki temu zdobędziesz uznanie potencjalnego pracodawcy, że dobrze znasz ich firmę. W ten sposób będziesz potrafił udzielić rzetelnej odpowiedzi.

Przeanalizuj dokładnie swoją drogę zawodową i doświadczenie

Przypomnij sobie szczegóły dotyczące Twoich poprzednich miejsc pracy, tzn. komu podlegałeś i dla kogo pracowałeś, jaka była organizacja firm, zakres Twoich obowiązków, najważniejsze zadania, a także jakiej wielkości budżetami firmy dysponowałeś.

Czego nauczyłeś się w poprzednich firmach

Powiedz co było w Twojej pracy najtrudniejsze itp. Pochwal się swoimi sukcesami, ale bądź też przygotowany na pytanie o zawodowe błędy i porażki. Ważne, żebyś umiał podkreślić wyniesioną z tych błędów naukę oraz sposoby ich naprawiania.

Przygotuj uzasadnienie dlaczego chcesz zmienić pracę

Odnosi się to także do wcześniejszych zmian pracy (jeśli zmieniałeś ją kilkukrotnie). Argumenty powinny być jasne i zrozumiałe dla pracodawcy – nie lej wody, mów konkretnie. Jeśli straciłeś pracę np. w wyniku restrukturyzacji firmy – mów o tym otwarcie. Ale unikaj mówienia źle o poprzednich pracodawcach, nawet jeśli byłaby to szczera prawda. Przygotuj też odpowiedź na pytanie, dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie. Uzasadniaj chęć podjęcia pracy w firmie, do której aplikujesz.

Zastanów się nad swoimi silnymi i słabymi stronami (przedstaw swoje wady i zalety)

Pytania dotyczące słabych i mocnych stron pojawiają się na rozmowach o pracę bardzo często, ale mają też różną formę (np. co chcesz poprawić w zakresie swoich umiejętności zawodowych). Zastanów się nad swoimi predyspozycjami przede wszystkim w aspekcie wymagań stanowiska, na które aplikujesz. Wyeksponuj swoje zalety, powiedz, co pracodawca zyska poprzez zatrudnienie Cię na tym stanowisku. Słabe strony przedstaw tak, aby zabrzmiały jak pozytywne cechy  (np. „jestem niecierpliwy i zawsze staram się szybko dojść  do celu”).

Sprawdź, gdzie znajduje się firma

Nie szukaj pracy na ślepo. Wybierz firmę, w której naprawdę chcesz pracować i do której jesteś w stanie dojeżdżać codziennie. Pozwoli to także na zarezerwowanie sobie odpowiedniej ilości czasu na dojazd.

Pamiętaj! Zapisz sobie numer telefonu do firmy lub do osoby z którą jesteś umówiony, aby móc uprzedzić o ewentualnym spóźnieniu. I co najważniejsze – bądź punktualny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here