
Metodą druku na tkaninie można stworzyć wysokiej jakości baner reklamowy. Możliwość naniesienia niemal dowolnego wzoru czy grafiki sprawia, że powstające projekty są coraz bardziej atrakcyjne wizualnie. Jakie dokładnie tkaniny do zadruku oferuje rynek? Poznaj ich podstawowe rodzaje i zastosowania.
Tkaniny do zadruku na flagi
Flagi produkuje się, zadrukowując tkaniny poliestrowe. Wybór takiego materiału gwarantuje wysoką trwałość. Aspekt żywotności jest przy flagach szczególnie istotny, ponieważ najczęściej są one wyeksponowane na zewnątrz. Niektóre tekstylia do zadruku flag są dodatkowo pokryte powłoką antystatyczną. Zapobiega to osadzaniu na nich brudu i kurzu.
Tekstylia do zadruku na banery
Tkaniny do zadruku wciąż najczęściej wykorzystuje się w branży reklamowej. Stawia się tu głównie na tkaniny laminowane, które zapewniają wieloletnią trwałość ekspozycji wewnętrznych i outdoorowych. Podstawowe rodzaje materiałów do produkcji banerów to:
- Frontlit – jest to tkanina przeznaczona na banery typu roll-up. Nadaje się tylko do druku jednostronnego, ale za to jest wytrzymała i rozciągliwa.
- Blockout – ten typ tekstyliów posiada warstwę blokująca dostęp światła i może być zadrukowywany dwustronnie. Jest odporny na zagniecenia, a więc również produkuje się z niego przede wszystkim banery, w tym roll-upy.
- Backlit – ten rodzaj przeznaczony jest do wydruków wielkoformatowych. Podobnie jak frontlit, możliwy jest na nim druk jednostronny. Tworzy się z niego reklamy podświetlane od tyłu.
- Mesh – to rodzaj siatki, posiadający otwory przepuszczające powietrze i światło. To właśnie ta tkanina pokrywa często budynki lub autobusy, ponieważ pozwala osobom znajdującym się w środku wciąż widzieć otoczenie.
Canvas, czyli tkaniny na reprodukcję
Canvas to tekstylia do zadruku imitujące płótno malarskie. Używa się ich więc głównie do reprodukcji dzieł sztuki. Mogą być wykonane z bawełny, poliestru lub ich kombinacji. Są trwałe i gwarantują świetne efekty wizualne.
Jaka technika druku na tkaninach jest najlepsza?
Nanoszenie wzoru na tkaniny odbywa się za pomocą różnych metod. Wyróżniamy m.in. sitodruk, w którym wykorzystuje się szablon z porowatej tkaniny nylonowej. Proces druku może odbywać się ręcznie lub w sposób zautomatyzowany. Inne przykładowe techniki to druk cyfrowy, pigmentowy, sublimacyjny oraz DTG (druk na gotowy produkt odzieżowy). Wybór konkretnej techniki powinien uwzględniać takie czynniki, jak rodzaj tkaniny, stopień skomplikowania projektu, a także wielkość zlecenia.