zmiana pracy
fot. pexels.com

Nikogo nie dziwi, że w obecnych czasach, w skutek pandemii dużo osób zostało bez pracy. Każdego dnia na całym świecie, wypowiedzenie w pracy dostaje wiele osób.

Ale co zrobić, gdy nie możemy znaleźć nowej pracy? Szukasz już przez długi okres czasu, ale nadal nie znalazłeś niczego konkretnego? Być może przyszła pora, aby spróbować swoich sił w zupełnie innym kierunku.

Brak pracy

Z dnia na dzień zostajesz bez pracy? Poszukujesz nowego etatu, ale nikt nie chce Cię przyjąć. Brzmi znajomo? Być może problem ze znalezieniem nowej posady dotyczy Ciebie lub Twoich bliskich. Co zrobić gdy nie możemy znaleźć pracy w swoim zawodzie?

Nowy kierunek

Jesteś stylistką paznokci, ale w urzędzie pracy, nie mają dla Ciebie nowych ofert pracy. Niestety poprzez portale np. pracuj.pl również nie możesz znaleźć żadnej atrakcyjnej oferty zarobkowej. Może przyszła idealna pora, na zmianę kierunku swojej drogi zawodowej. Chwila! Ale taka całkowita zmiana? Czy tak się da? Czy jest to realne?

Często w życiu zawodowym zdarza się, że nasza pasja do pracy ulega wypaleniu. Z drugiej strony, możemy mieć również problem ze znalezieniem innego miejsca, gdzie moglibyśmy podjąć pracę. W takim momencie warto pomyśleć o zmianie zawodu. Nie musimy się ograniczać całe życie do pracy w jednej placówce, a tym bardziej, aby wykonywać pracę bez żadnego entuzjazmu.

Od czego zacząć zmianę

Aby przejść na inną ścieżkę zawodową, warto na początku zastanowić się co chcemy robić i gdzie widzimy się za 5 lat. Takie pytania mogą pomóc nam w poszukiwaniu innej pracy lub szkoły. Na naukę nigdy nie jest za późno. Przecież rodzice często powtarzali, że człowiek uczy się całe życie. Dlatego zrób mały research. Sprawdź obecne oferty pracy np. na portalu pracuj.pl lub na portalu OLX. Kolejno gdy zdecydujesz się na jeden kierunek, sprawdź jakie są wymagania do pozyskania danej pracy.

Poszerzaj swoje umiejętności

Aby zdobyć nową i interesującą Cię posadę, nie obędzie się bez poszerzenia swoich umiejętności. Dlatego gdy dowiesz się czego oczekuje od pracowników potencjalny pracodawca, postaraj się poszerzyć swoje umiejętności i zdobyć wymaganą wiedzę. Być może wystarczy zrobić krótki kurs zdalnie lub stacjonarnie. Sprawdź, czy w danym kierunku nie możesz odbyć szkolenia zaocznie (chodząc jeszcze do obecnej pracy).

Często zdarza się tak, że pracodawcy chcą wyszkolić nowych pracowników. Jedyne czego wymagają to dostępności w określonych godzinach. Warto więc poszukać solidnie ofert pracy na danych portalach społecznościowych czy na stronach www. Być może trafisz na ogłoszenie, które będzie idealnie pasowało do Twojej osoby.

Stwórz CV

Aby przedstawić się najlepiej jak się da, warto w swoim nowym i świeżym CV opisać swoje umiejętności, a jeśli jest ich mało – pokazać, że jesteśmy ambitni. Pracodawca, który będzie mieć pewność, że zatrudnia osobę ambitną, chcącą się rozwijać i szkolić w danej dziedzinie, wzbudzi więcej zaufania, niż kandydat z obszernym doświadczeniem. Na ogół pracodawcy nie chcą zatrudniać osób, które skaczą z kwiatka na kwiatek, co chwilę zmieniając pracę. W ten sposób nabywają doświadczenia, ale nigdzie nie zagrzewają miejsca. A tym samym wprowadzają chaos w firmie.

Aby przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę, warto pokazać się jako osoba szczera i prawdziwa. Dobrze postąpisz, jeśli wprost powiesz, że jesteś początkującą osobą w tej branży, ale chcesz się uczyć i rozwijać. Czasami osoby, które po kilku latach zmieniają swój zawód, stają się bardziej pożądane przez pracodawcę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here