PIT-38

Deklaracje PIT mają różne numery i dotyczą różnego rodzaju przychodów, które musimy co roku opodatkować. Czego dokładnie dotyczy druk o numerze 38, kto musi go wypełnić i jak zrobić to w najprostszy sposób?

  1. Czym jest PIT-38?
  2. Kto rozlicza się za pomocą PIT-38?
  3. Do kiedy i w jaki sposób należy złożyć PIT-38?
  4. Jak najprościej rozliczać się z deklaracji typu PIT?

Czym jest PIT-38?

Pod skrótem PIT kryje się nic innego jak podatek dochodowy od osób fizycznych. Każdy człowiek w Polsce, który zarobi w ciągu roku jakiekolwiek pieniądze, musi następnie rozliczyć się z nich z Urzędem Skarbowym. Istnieją różne rodzaje deklaracji PIT, a każdy numer określa konkretny sposób pozyskania przychodu. Najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym drukiem jest PIT-37, który wypełniają osoby pracujące na etacie lub innych formach umowy – u kogoś. Coraz częściej jednak przychodzi nam się rozliczać także z tytułu PIT-38, który jest drukiem przeznaczonym dla osób uzyskujących dochód z działań na giełdzie, także giełdzie kryptowalut.

Czym jest PIT-38

Kto rozlicza się za pomocą PIT-38?

Deklaracja PIT-38 2022 to dokument, z którego muszą rozliczyć się osoby działające i uzyskujące dochody z giełdy, a także z obrotu kryptowalutami. Najczęściej ten dokument wypełniamy obok innej deklaracji PIT, na przykład tej o numerze 37. Aby spełnić przesłanki co do konieczności rozliczenia się z PIT-38 musimy osiągnąć przychody kapitałowe z jednej z następujących aktywności:

  • dokonania tzw. sprzedaży krótkiej, czyli pożyczonych papierów wartościowych;
  • sprzedaży papierów wartościowych;
  • objęcia udziałów w spółkach lub wkładów w spółdzielniach, czyli nabycia tzw. akcji;
  • uzyskania przychodu z pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw wynikających z nabytych akcji.

Przy rozliczeniu deklaracji PIT-38 w roku 2023 do powyższych dojdzie także nowa grupa inwestorów, obejmująca osoby które uzyskały przychody z odpłatnego zbycia walut wirtualnych, które powszechnie nazywamy kryptowalutami. Jeżeli więc działaliśmy na tym rynku w roku 2022, nie możemy zapomnieć o uwzględnieniu tej informacji w naszym druku PIT.

Do kiedy i w jaki sposób należy złożyć PIT-38?

Co do zasady to sam Urząd Skarbowy jest w stanie wypełnić za nas deklarację PIT-38. Urzędnicy zrobią to na podstawie informacji, jakie uzyskują od płatników. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sami wzięli na siebie ten obowiązek. Zarówno wypełnienie, jak i sprawdzenie poprawności wypełnionej przez urzędnika deklaracji musi zostać wykonane do dnia 30 kwietnia roku następującego po tym, który planujemy rozliczyć. Nasze wyniki giełdowe z 2022 roku musimy więc rozliczyć do końca kwietnia 2023. Istnieje kilka opcji, jak przekazać wypełnioną deklarację do urzędu: możemy zrobić to osobiście, wysłać listem poleconym lub przesłać w formie elektronicznej. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.iwop.pl/serwis-podatkowy/pit-38/.

Kto rozlicza się za pomocą PIT-38

Jak najprościej rozliczać się z deklaracji typu PIT?

Jednym z najłatwiejszych sposobów na rozliczenie podatku jest wykorzystanie internetu do przesłania deklaracji. Nie musimy wtedy nigdzie chodzić, umawiać się na wizytę w urzędzie czy też czekać w kolejce do okienka pocztowego. Zwróćmy tylko uwagę na poprawność wypełnienia dokumentu, a także na to, aby urząd przesłał nam plik UPO – urzędowe potwierdzenie odbioru, które jest potwierdzeniem otrzymania naszej deklaracji. Powinniśmy zachować je na dysku na wypadek, gdyby nasz Urząd Skarbowy chciał kiedyś sprawdzić terminowość naszych rozliczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here