
Chyba każdy z nas, grał w gry planszowe w swoim dzieciństwie. W latach 90, na rynku królowały gry takie jak: Sombrero czy melonik, Chińczyk, Rodzinka, Szachy, karty i wiele innych. Jednak teraz, gry planszowe mają swoje odrodzenie. Coraz częściej sięgamy po planszówki, razem ze znajomymi aniżeli za gry komputerowe. Jest to świetna zabawa podczas domówki, ale warto też wspomnieć, że dla dzieci jest to idealna opcja nauki. Bo przecież najlepiej jest uczyć się, równocześnie się bawiąc. Dzięki temu, uczniowie chętniej korzystają z gier planszowych.
Czego możemy nauczyć się z gier planszowych? I dlaczego gry planszowe, są tak popularne wśród młodszych i starszych osób? Bo przecież nie tylko dzieci grają w gry planszowe.
Łatwa i przyjemna nauka
Aby uczyć się efektywnie i z przyjemnością, warto wybrać do tego gry edukacyjne. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele wiedzy uczniowie mogą zdobyć, grając w gry. Do wyboru mamy, gry strategiczne, które integrują wiele osób, gry planszowe, które dają wiele frajdy i radości, ale także w przyjemny sposób spędzamy czas w gronie przyjaciół. Pozostają nam także gry karciane, które usprawniają nasze obliczenia. W taki sposób, nie jesteśmy nawet świadomi, że równocześnie uczymy się i bawimy. W sklepach dostępne są także gry, które posiadają w swoim wyposażeniu zestaw pytań i odpowiedzi. W ten sposób, możemy wykazać się wiedzą w danym temacie.
Gry integrują ze sobą ludzi
Dzięki temu, że możemy spędzić z kimś czas wspólnie grając w gry, a równocześnie budujemy z innymi głębszą więź. Ponadto uczymy się podejmowania własnych decyzji i ponoszenia ich konsekwencji. Może i jest to tylko gra, ale jeśli zależy nam na wygranej, zmuszeni jesteśmy do podejmowania konsekwentnych kroków. Jednak nie zawsze udaje nam się wygrać. Tym samym uczymy się na błędach i musimy ponieść gorycz porażki.
Gry spełniają funkcję edukacyjną
Podczas gry, wzbudzamy naszą wyobraźnię. Przyswajamy nową wiedzę i powtarzamy materiał kilkukrotnie, dzięki czemu perfekcyjnie go utrwalamy. A to wszystko podczas zabawy. Kto by pomyślał, że gry planszowe budują naszą koncentrację i spostrzegawczość. A są to niezbędne cechy podczas uczenia się.
Uczymy się przegrywać
Podczas gry, staramy się dojść jako pierwsi do mety. Satysfakcja z wygranej, jest najlepszą nagrodą. Jednak czasami, zdarza się, że coś nie idzie po naszej myśli i wygrywa przeciwnik. Wtedy możemy poczuć nutę rozgoryczenia, jednak uczymy się radzić sobie z emocjami, które nam wtedy towarzyszą. Znajdzie to swoje zastosowanie w życiu zawodowym, gdzie także musimy ponosić konsekwencje naszych działań.
Jakie gry wybrać?
Na rynku obecnie dostępnych jest wiele gier. To jaką najlepiej kupić, jest kwestią indywidualną. Wszystko zależne jest od wieku, ilości graczy, a także tematyki gry, jaką lubimy. Jednak w naszym zakupie powinny znaleźć się gry edukacyjne w stylu pytań i odpowiedzi, a także gry związane z matematyką, czy geografią. Przydatne mogą okazać się także gry karciane, które sprawdzą naszą wiedzę z zakresu matematyki. Ucząc nas tym samym liczenia punktów.
Uczymy się tworzyć strategię
W grach planszowych, aby wygrać musimy skrupulatnie trzymać się zasad, ale także i własnej strategii. Jeśli zależy nam na przechytrzeniu przeciwnika, musimy na początku stworzyć własny plan działania i punkt po punkcie go realizować. Tylko dzięki temu, możemy dojść do mety jako pierwsi. Strategia przyda nam się także w szkole, gdy planuje powtórkę do egzaminów i przygotowujemy rozpiskę działań na najbliższe miesiące. Wtedy równie ważne staje się skrupulatne dążenie do celu.
Przykłady gier, które na pierwszy rzut oka nie są grami edukacyjnymi, a jednak uczą:
- Super Farmer
- Monopoly
- Taboo
- 5 Sekund
- Milionerzy
- Gra pozorów
- UNO
- Eurobusiness
To tylko nieliczne gry, z listy najbardziej popularnych gier edukacyjnych. To jaką wybierzemy, nie ma znaczenia. Jednak istotne jest to, ile radości i wiedzy nam to daje. Trzymamy za Ciebie kciuki. Powodzenia!