książki
fot. pixabay.com

W skutek pandemii koronawirusa, zostaliśmy poddani izolacji we własnych domach. Ciężko jest wytrwać w czterech ścianach tylko patrząc przez okno, czy oglądając telewizję. Najczęściej w takich sytuacjach, sięgamy po literaturę. Ulubione książki potrafią zdziałać cuda i przenieść nas w zupełnie inny świat.

Jakie książki warto czytać

To po jakie książki sięgniemy podczas długich, zimowych wieczorów zależy już tylko od nas. Mogą to być powieści sensacyjne, kryminalne, a może romanse, czy historie biograficzne. To co będziemy czytać, zależne jest od gustów i oczekiwań. Nie każdy przecież musi przepadać za książkami biograficznymi.

Dlaczego nie sięgamy po lektury szkolne

Lektury, które wymagane są w szkole, niestety nie kojarzą nam się dobrze. Skąd się wzięła tak wielka niechęć do szkolnych powieści? Być może dlatego, że książki które są nam z góry nakazane do czytania, nigdy nie budzą w nas pozytywnych odczuć. Od razu wyczuwamy presję czasu i ogromne zniechęcenie do samego sięgnięcia po książkę. Czy da się polubić szkolne lektury? A może nie są one wcale tak złe, jak nam się wydaje?

Lektury szkolne

Jeśli sięgamy już po jakieś książki, warto wybrać te, które kiedyś będziemy musieli przeczytać. Gwarantujemy, że wtedy książkę tą przeczytasz. Dlaczego tak się dzieje? Bo nie jest Ci ona narzucona w danym momencie. Czytasz ją dlatego, że chcesz, a nie dlatego, że musisz. A warto sięgnąć po nią teraz, ponieważ kiedy wrócisz do szkoły i do codziennych obowiązków, może zdarzyć się tak, że nie znajdziesz czasu na czytanie lektury. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu, który musiałbyś poświęcić i tak w przyszłości. Tyle, że teraz masz na to wystarczająco wolnego czasu. I szkoda go marnować, na oglądanie telewizji.

Lista przykładowych lektur obowiązkowych:

Fiodor Dostojewski – Zbrodnia i kara

Albert Camus – Dżuma

Stefan Żeromski – Przedwiośnie

William Szekspir – Makbet

Molier – Świętoszek

Henryk Sienkiewicz – Potop

Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz

Aleksander Fredro – Zemsta

Bolesław Prus – Lalka

Adam Mickiewicz – Dziady cz. III

Lista lektur na maturę rozszerzoną (przykłady):

Jan Kochanowski – Treny

Juliusz Słowacki – Kordian

Stanisław Ignacy Witkiewicz – Szewcy

Michaił Bułhakow – Mistrz i Małgorzata

Są to przykłady, wybranych lektur z kanonu lektur obowiązkowych i dodatkowych na maturę rozszerzoną.

A co jeśli, te lektury mamy już za sobą? Dobrym pomysłem na spędzenie czasu w domu, jest także przeczytanie książek, które nie są wymagane w szkole, a jednak na pewno są warte naszej uwagi. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że pisząc rozprawkę na egzaminie maturalnym, swoją tezę zawartą w temacie możemy udowodnić, opierając się na innych książkach.

Literatura poza szkolna

Na odstresowanie się i chwilę relaksu od szkoły, proponujemy przeczytać także książki spoza tych z listy wymaganych. Wszystko zależne jest od tego, jaki typ książek lubisz. Dla jednych będzie to książka przygodowa, dla niektórych science fiction, a może będą i tacy, którzy chętniej sięgają po książki biograficzne.

Książki biograficzne

Książki biograficzne, to wyjątkowe historie spisane, na kartkach papieru. Czyta się je dosłownie pochłaniając w zaledwie jeden wieczór. Ponadto historie te, znajdują swoje miejsce w naszym sercu na długo. Często utożsamiamy się z historiami w książce, ale również z podziwem i ze wzruszeniem w oczach, brniemy przez kolejne strony, aż do końca.

Polecane książki biograficzne

Cezary Pazura – Byłbym zapomniał…

Magdalena Grzebałkowska – Beksińscy – Portret podwójny

Magdalena Niedźwiedzka – Maria Skłodowska – Curie

Karen Blumenthal – Steve Jobs – Człowiek, który myślał inaczej

W świecie literatury jest wiele książek, które warto przeczytać w swoim życiu. Nie ważne jakie ma się preferencje. Często nawet sami nie zdajemy sobie sprawy jak wiele wartościowych informacji i tematów poruszanych jest w książkach innych autorów. Dlatego boimy się sięgać po książki noblistów, gdyż obawiamy się ciężkich tematów, których nie zrozumiemy. Ale w tym przypadku, lubi bywać odwrotnie i po przeczytaniu książki, okazuje się nie taki diabeł straszny, jak się myślało. Dlatego warto odważnie sięgać po nowe gatunki i nowe utwory w księgarniach i sklepach online. Nikomu nie trzeba przypominać chyba, jak wielki sukces odniosły powieści Tolkiena, czy utwory Szekspira, Goethe, Dostojewskiego czy Tołstoja. Jeśli nie zdążyłeś przeczytać jeszcze książki Bułhakowa pt. Mistrz i Małgorzata, to powinna to być pierwsza pozycja do przeczytania w nowym roku 2021.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here