list
fot. pexels.com

W poszukiwaniu pracy, najczęściej wysyłamy swoje CV z wypisanymi informacjami na temat wykształcenia, doświadczenia i umiejętności. Ale co w przypadku, gdy firma prosi o list motywacyjny? Nic dziwnego, że obawiasz się, że nie napiszesz tego poprawnie. Coraz mniej pracodawców wymaga od potencjalnego pracownika, aby dostarczył list motywacyjny. A dlaczego? Bo nie każdy potrafi go prawidłowo napisać.

Jak zatem napisać poprawny list motywacyjny? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci napisać poprawny list motywacyjny, które będzie skuteczny na tyle, że z łatwością zdobędziesz pracę.

Dlatego podczas pisania listu motywacyjnego, postaraj się wykonać to jak najlepiej, bo to może być kluczowe podczas starania się o pracę.

Jeśli potencjalny pracodawca nie wymaga od Ciebie listu motywacyjnego, nie pisz go na siłę, bo możesz nieumyślnie zrobić w nim błąd co niestety nie wywrze pozytywnego wrażenia na pracodawcy. Dlatego dopiero decyduj się na list motywacyjny, gdy pracodawca zaznaczy to w ogłoszeniu.

Poznaj 5 wskazówek, które pomogą Ci efektywnie napisać list motywacyjny:

  1. Podkreśl do kogo jest adresowany list.

Najważniejsza i kluczowa zasada to zaadresowanie listu do konkretnej firmy lub osoby. Nie pisz listu uniwersalnego, który nada się do kilku firm równocześnie. To najczęściej spotykany błąd. Każdy list motywacyjny powinien być kierowany do konkretnego działu firmy lub dyrektora. Bowiem kwestie organizacyjne w każdej firmie są inne. Dlatego też pracodawcy wymagają zupełnie innych rzeczy od kandydatów na pracownika. Nie ma nic gorszego jak kopiowanie tego samego listu i wysyłanie go masowo do wielu firm równocześnie.

  1. Daj znać, gdzie dowiedziałeś się o ofercie pracy.

Warto podkreślić w liście, gdzie znalazłeś ofertę pracy. Możesz w tym przypadku powołać się na znane portale z ofertami pracy np. pracuj.pl, czy gumtree.pl. Dzięki temu dasz znać pracodawcy, w którym miejscu znajdują się jego potencjalni kandydaci na pracownika.

  1. Odpowiedz na pytanie: Dlaczego właśnie tam chcesz pracować?

Jedną z kluczowych kwestii w liście motywacyjnym jest udzielenie informacji, dlaczego właśnie to miejsce pracy odpowiada Ci najbardziej. W tym celu zastanów się jakich argumentów użyjesz, gdyż to może zaważyć o kwestii Twojego przyjęcia do firmy. W tym momencie możesz powołać się na informacje zawarte na stronie internetowej firmy i wymienić najważniejsze wartości firmy, które są zgodne z Twoimi zasadami. I właśnie dlatego chciałbyś być częścią tej firmy.

  1. Odpowiedz dlaczego właśnie Ty nadajesz się na to stanowisko pracy.

W tym miejscu, przyszła pora aby napisać coś o sobie. Przedstaw siebie i swoją kandydaturę w najlepszym świetle. Wyżej napisałeś już, dlaczego chcesz pracować w firmie. Ale teraz powinieneś napisać, dlaczego powinni wybrać na to stanowisko właśnie Ciebie. Ważne, aby użyć takie argumenty, dzięki którym pracodawca pomyśli, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko. Warto nawiązywać do informacji, które zawarte zostały w Twoimi CV, ale nie powtarzać ich. W przeciwnym razie, pracodawca może być znudzony czytaniem Twojego listu.

  1. Napisz profesjonalne podsumowanie

W podsumowaniu warto wyrazić chęć i nadzieję na spotkanie i rozmowę kwalifikacyjną na żywo.

Pamiętaj! List motywacyjny to nic innego, jak opowieść o Twoim życiu zawodowym. Musisz go przedstawić, jak tylko najlepiej potrafisz. Nie kopiuj i nie powielaj wzorów, które są gotowe w Internecie. Postaraj się napisać unikatowy list motywacyjny i zabłysnąć czymś wyjątkowym przed pracodawcą. Nie kopiuj tanich reklam najlepszego pracownika z Internetu, gdyż takie nachalne zwroty, mogą być odstraszające. Jeśli szczerze napiszesz, całe swoje doświadczenie zawodowe i chęć pracy na tym stanowisku i przyłożysz się sumiennie do napisania listu, to moment dostania pracy, będzie tylko kwestią czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here