wacom
fot. pixabay.com

W obecnej sytuacji epidemiologicznej, dużo osób musiało przejść na tryb pracy zdalnej, a natomiast inni spróbować swoich sił w innej branży. Zawód grafika, inaczej nazywany projektantem graficznym, stał się więc bardzo popularny wśród osób młodych i kreatywnych. Ale czy wiemy wszystko na te temat?

Poszukujesz ulotki, banerów reklamowych, czy wizytówki? Właśnie w tym pomoże Ci grafik.

Na czym zatem polega praca grafika?

Grafik, zajmuje się projektowaniem graficznym przy użyciu specjalnych do tego rodzaju pracy, programów komputerowych. Najczęściej graficy korzystają z programu Adobe Photoshop, Illustrator, InDesign, Corel Draw czy Affinity Photo/Designer/Publisher. Jego zadanie polega na tworzeniu kreatywnych i innowacyjnych grafik. W dużej mierze, w swojej pracy zajmują się także retuszem zdjęć, tworzeniem identyfikacji wizualnej, projektowaniem logo, logotypów, banerów, ulotek, plakatów, katalogów, okładek książek oraz stron i sklepów internetowych.

Czym wyróżnia się grafik?

Każdy grafik powinien mieć wyczucie stylu i estetyki. Jeśli planujesz pójść w kierunku zawodu projektanta graficznego, to pomyśl czy posiadasz zdolności artystyczne i zapał do pracy artysty. Bo poniekąd praca ta, wymaga posiadania duszy artysty.

Gdzie pracuje grafik?

Grafik może znaleźć pracę w agencji reklamowej, w mediach i telewizji, w wydawnictwie, a także w studiu fotograficznym. Tak naprawdę, ciężko jest znaleźć firmę, która nigdy nie korzystała z pomocy grafika. Dlatego coraz bardziej popularna staje się praca projektanta graficznego, jako freelancera. Dzięki temu wykonawca sam przyjmuje sobie zlecenia, tyle ile jest w stanie wykonać w danym miesiącu i rozliczyć całość pracy w formie umowy zlecenia lub wystawienia faktury VAT.

Jak zostać grafikiem?

Jeżeli możesz pochwalić się niebanalnym stylem i estetyką, a także lubisz pracę siedzącą przy komputerze, to być może praca grafika jest właśnie dla Ciebie. Na początku swojej przygody z projektowaniem reklam, warto zaznajomić się z obsługą programów graficznych. Jest to niezbędne do podejmowania kolejnych kroków zawodowych, czyli zapisaniu się na kurs dla grafika.

Obowiązki grafika?

Jeśli myślisz, że na stanowisku grafika, będziesz pracować w gabinecie sam i tylko tworzył projekty to jesteś w błędzie. Praca na stanowisku projektanta graficznego wymaga współpracy z wieloma osobami. Dobrym przykładem jest praca: grafik-copywriter. Tylko dzięki współpracy z twórcą treści, która ma zostać umieszczona na grafice, można odnieść wymarzony sukces. Aby kampania reklamowa się udała, potrzebne są chwytliwe hasła reklamowe i wyróżniająca się grafika. Dlatego istotne jest, aby grafik był osobną komunikatywną, lubiącą nawiązywać nowe kontakty i z łatwością radzić sobie z presją czasu. Niestety zdarza się i tak, że projekty są potrzebne „na wczoraj” i czując na sobie oddech szefa, trzeba sobie z tym poradzić podczas pracy.

Ile zarabia grafik?

Takie pytania padają najczęściej, jeśli pojawia się temat pracy na stanowisku twórcy reklamy. Zarobki są zależne jednak zależy od miejsca pracy i rodzaju podpisanej umowy. Najlepsze wynagrodzenia miesięczne dostają pracownicy agencji reklamowych, gdzie kwota zarobków potrafi czasami sięgnąć nawet 5000 zł netto. Jednakże dużą rolę odgrywają tu nasze umiejętności i oczywiście projekt nad którym obecnie pracujemy. Jeśli grafik współpracuje z klientami na zasadzie freelance, to sam wyznacza kwotę za którą jest w stanie wykonać zlecenie. Dlatego też zarobki mogą być niższe lub dużo wyższe od średniej kwoty wynagrodzenia w agencji reklamowej. Trzeba również brać pod uwagę tempo pracy i pomysły, które jest w stanie zaproponować klientowi. Czasami zdarza się, że grafik jest w stanie zaprojektować rewelacyjne logo, które zadowoli klienta w ciągu 1 dnia pracy. Jednak są też przypadki, że potrzebny jest tydzień lub dwa tygodnie, ciągłego projektowania, by w końcu znaleźć perfekcyjny projekt logo, możliwy do wykorzystania.

Zarobki grafika, zależne są od wielu czynników, są to m.in. wykształcenie, portfolio, doświadczenie i wyczucie stylu. Dlatego jeśli marzysz o pracy projektanta graficznego, ważne jest aby swoją edukację rozpocząć w miarę jak najszybciej. Tylko dzięki konsekwentnej pracy nad sobą i swoimi umiejętnościami, jesteśmy w stanie odnieść sukces zawodowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here