nauka języka
fot. pexels.com

Zbliżamy się do końca roku 2020. Zastanawiasz się jak wytrzymać w noworocznych postanowieniach oraz jak obierać cele, aby ich realizacja była możliwa? Może do tej pory wybierałeś za trudny dla siebie cel. Postaw przed sobą coś, co będzie realne w wykonaniu.

Każdy z nas ma wiele planów na Nowy Rok. Noworoczne postanowienia to coś co zawsze jest tematem numer jeden w styczniu. Niektórzy planują zakup karnetu na siłownię. Inni natomiast już myślą o podróży po świecie. Ale są też osoby, które w roku 2021, planują naukę języka obcego.

Pozytywne skutki nauki języka obcego

  • Zyskamy możliwość oglądania programów i filmów obcojęzycznych w oryginale.
  • Komunikacja na ulicy, czy w restauracji na wakacjach nie będzie już problemem.
  • Podniesienie swoich kwalifikacji.
  • Możliwość zmiany pracy na lepszą.
  • Satysfakcja z osiągniętego celu.
  • Udowodnienie sobie i innymi, że osiągnęliśmy cel.

Jeżeli podjąłeś decyzję o nauce języka obcego, warto przedsięwziąć pewne niezbędne środki, które doprowadzą Cię do realizacji tego celu. Bo marzyć i stawiać cele to jedno, a realizować je, to już zupełnie inna bajka.

Zorganizuj czas i miejsce nauki

Po pierwsze musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, ile czasu dziennie, tygodniowo i miesięcznie, jesteś w stanie poświęcić na naukę języka obcego. Pamiętaj, że im więcej czasu poświęcisz, tym lepiej. Najlepsze efekty osiąga się podczas regularnej i systematycznej pracy. Przygotuj harmonogram dnia na cały miesiąc i sprawdź, w jakie dni, w jakich godzinach możesz się uczyć i uczęszczać na kurs.

Wybierz sposób w jaki będziesz się uczyć języka obcego

Wszystko zależne jest od kwestii indywidualnych każdej osoby. Jedna osoba zorganizuje 2 h czasu dziennie, inna natomiast 2 h tygodniowo. Jeżeli możesz uczyć się o stałych porach, spróbuj poszukać szkoły językowej, która zaoferuje Ci lekcje na danym poziomie w określonych godzinach. Jeżeli jednak twój plan dnia zmienia się dynamicznie i nigdy nie wiesz, kiedy znajdziesz chwilkę wolnego, zastanów się nad nauką online.

Kalkulacja kosztów inwestycji

Z Nowym Rokiem, warto sprawdzić swój budżet i przeliczyć ile możemy zainwestować w naszą naukę. Szkoły językowe choć trochę kosztują, znacznie lepiej mogą nas przygotować i przynieść dużo lepsze efekty końcowe. Warto na początku przemyśleć ile realnie jesteśmy w stanie ponieść kosztów, tak aby nie popaść w problemy finansowe. Używaj języka obcego na co dzień

Najlepsza nauka, to ta, która bierze się z praktyki. Czyli jeśli będziemy używać języka obcego na co dzień, to dużo szybciej i łatwiej go zapamiętamy. Przykładem jest zwrot Good morning. Jak często go używamy? Czasami nawet dla żartu, zwrócimy się do bliskiej nam osoby w obcym języku. I proste stwierdzenie, jak dzień dobry, utkwi nam w pamięci na całe życie. Próbuj robić tak z innymi zwrotami. Przykładem może być pytanie: Napijesz się herbaty? Małymi krokami brnij do celu. A po kilku miesiącach, poznasz tysiące nowych zwrotów.

Małymi krokami dąż do celu

Nie oczekuj cudów i sukcesu w krótkim czasie. Niewiele jest osób, którzy w kilka tygodni czy miesięcy potrafią opanować język obcy. Ważne jest, abyś wyznaczył sobie realne cele. Takimi celami może być np. nauka 1000 słówek w ciągu 3 miesięcy, albo przeczytanie książki z języku obcym w ciągu jednego roku. Dzięki wyznaczaniu sobie realnych celów, możemy szybciej osiągnąć i zrealizować swoje marzenia.

Pamiętaj!  Naukę języka obcego możesz zacząć w każdym wieku. Często słyszy się, że najlepiej uczyć się, gdy jest się dzieckiem. Może jest wtedy łatwiej, bo Twój mózg chłonie więcej informacji, a też mniej jest innych obowiązków. Nie oznacza to jednak, że nie dasz rady. Zacznij w siebie wierzyć i skrupulatnie dąż do celu. Udowodnij sobie i innym, że dasz radę i tak łatwo nie odpuścisz. W nauce języka obcego, liczy się systematyczność nauki i wytrwałość w dążeniu do sukcesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here